
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 1.5 MHz |
| Min Input Voltage | 650 mV |
| Output Current | 700 mA |
| Output Voltage | 5.25 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Min Supply Voltage | 500 mV |
| Accuracy | |
| Max Output Current | 850 mA |
| Number of Channels | 3 |
| Operating Supply Current | 15 µA |
| Switching Frequency | 1.5 MHz |
| Max Input Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 3 |
| Voltage - Output 1 | 5.5 V |
| Min Output Voltage | 1.5 V |
| Max Output Voltage | 5.25 V |
| Voltage - Output 2 | 5.25 V |
| Voltage - Output 3 | 5.25 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 days ago) |
| Topology | Boost, Buck |
| Quiescent Current | 28 uA, 16 uA |
| Function | Step-Up, Step-Down |
Stock: 143
Distributors
pcbx
Unit Price$5.36184
Ext.Price$5.36184
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.36184 | $5.36184 |
| 10 | $4.16214 | $41.62140 |
| 25 | $3.86180 | $96.54500 |
| 50 | $3.71781 | $185.89050 |
| 100 | $3.57919 | $357.91900 |
| 300 | $3.44574 | $1033.72200 |
| 500 | $3.31726 | $1658.63000 |
| 1000 | $3.19349 | $3193.49000 |
